Podwodne szachy- nietypowa dyscyplina sportowa

Szachy podwodne to dość niecodzienna i niekonwencjonalna dyscyplina sportowa, ale ma swoje zasady, przepisy, a nawet własne turnieje. Głównym kryterium jej uprawiania jest to, że figury szachowe są zanurzone w wodzie. W szachy podwodne po raz pierwszy zagrały dwie drużyny studentów z Uniwersytetu Londyńskiego w 1948 roku. Pierwszy turniej został zorganizowany na tej samej uczelni w 1959 roku, gdzie wygrał go Uniwersytet Oxford. Od tego czasu sport ten zyskuje coraz większą popularność i regularnie organizowane są kolejne turnieje na całym świecie.

 

Głównym celem szachów podwodnych jest zdobycie króla przeciwnika. Istnieje wiele innych rodzajów gier szachowych, które rozgrywane są na specjalnych zasadach. Na przykład amerykańska gra World Championship Speed Chess lub Death Match Chess (wygrywa osoba, która pierwsza straci swojego króla). Aby zacząć grać w podwodne szachy trzeba mieć basen o głębokości co najmniej 1,5 metra, następnie trzeba zainstalować na dnie basenu specjalny sprzęt (szachownice i planszę) i wypełnić go wodą do pewnego poziomu, tak aby nie wyciekała podczas gry. Można też zrobić prostą planszę, która będzie przymocowana do patyków w taki sposób, że będzie leżeć na dnie lub unosić się na powierzchni wody. 

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie jasportowiec.pl